آمار سایت
Who is online?
In total there are 2 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 2 Guests :: 1 Bot

None

[ View the whole list ]


Most users ever online was 42 on Mon Jul 16, 2012 2:08 pm
Online Support

میدونستید ولنتاین رو غربی ها از ایرانی ها دزدیدن؟

Go down

میدونستید ولنتاین رو غربی ها از ایرانی ها دزدیدن؟

Post  رامین on Fri Nov 20, 2009 12:08 pm

دکترفریدون جنیدی :

روز ولنتاین یا روز عشق و دوستی و تاریخی که برای آن مترتب شده است این روزها به موضوع بحث بسیاری از صاحبنظران و تحلیلگران مسائل ایران باستان از یک طرف و جامعه شناسان از طرف دیگر تبدیل شده است.دکتر فریدون جنیدی ایران شناس و مدرس دانشگاه در این باره دیدگاه خاص خود را دارد و معتقد است ولنتاین اقتباس غرب از ایران است. جنیدی از جشن های اصیل ایرانی سخن می گوید و اینکه اساساً آنچه امروز به عنوان تاریخچه ولنتاین در اذهان ما جا گرفته، بی پایه و اساس است:
«درگاهشمار اروپایی چهار ماه داریم به نام های سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر که ماه های هفتم، هشتم، نهم و دهم هستند و می بینیم مطابق ماه های مهر، آبان، آذر و دی هستند که این موضوع نشان می دهد بیشتر گاهشمار غرب از کیش مهر وام گرفته می شود چنانچه سال آنها از نوروز آغاز می شد اما بعد از آنکه آنها به کیش مسیحی درآمدند دو ماه، ماه خود را عقب کشیدند و سال جدید آنها از دی آغاز می شود که شب زایش مهر است و شب چله ایرانی یا البته این تنها تاریخی نیست که آنها از ایران باستان وام گرفته اند بلکه می بینیم که این موضوع در تاریخ سازی آنها در ولنتاین نیز دیده می شود که چند روز پیش از سپتامبر، جشن عشاق را به پا کرده اند. کلاً جشن روز ولنتاین برگرفته از جشن سپندارمزدان ایران است و اساساً مبدایی ایرانی دارد.
شما به تاریخچه کشورهایی که ادعای پیشتاز بودن برگزاری این جشن را می کنند، نگاه کنید؛ انگلیس را که 800 سال پیش دزدان دریایی آن را کشف کردند و فرانسه که تاریخی حدود 1000 ساله دارد. قدیمی ترین این کشورها یونان است که حداکثر 2800 سال تاریخ دارد در حالی که مشابه این جشن 5000 سال پیش در ایران برگزار می شده است. این روز در ایران باستان روز بزرگداشت زن و زمین که هر دو در واقع به گسترش جهان و زندگی یاری می رسانده اند، بوده است. ایرانیان در واقع همواره بر این عقیده بوده اند که زن را به سبب گستردن خانواده ستایش بایست کرد.
درخصوص تاریخ سازی غربی ها هم بر این اعتقادم که آنها این جشن کاملاً ایرانی را با یک داستان سازی خیالی تغییر شکل دادند و به نام خود ثبت کردند؛ آخر کدام خرد می پذیرد که در آن سال ها و زندان های مخوف آن دوران، چنین داستانی به وقوع پیوسته باشد؟':l
avatar
رامین

تعداد پستها : 253
Join date : 2009-11-18
آدرس پستي : raminkordeirani@yahoo.com

View user profile http://raminirani.blogspot.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum